No właśnie! Kim jest doula i po co komu takie rozwiązanie?

Otóż zanim napiszę czym się zajmuję, jaki jest tego sens i co to daje, to będę musiała Was zaskoczyć – doula (czyt. dula) to żaden nowy wymysł!

Doula jest zawodem i obecnie to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe, czyli niemedyczne, emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Jednocześnie nie jest to nowa funkcja, a trochę powrót do korzeni, tego, jak kobiety kiedyś wspierały się w tym niezwykłym czasie. Doula zapewnia bowiem ciągłość wsparcia w stawaniu się matką – od ciąży, po poród i połóg. Obecnie, ze względu na to, że kobiety zazwyczaj decydują się na poród w szpitalu, nie w domu, osoby sprawujące nad nią opiekę zmieniają się – lekarz potwierdzający ciążę, prowadzący, dodatkowo niektóre kobiety zmieniają lekarza prowadzącego na innego czy kolejny wykonujący usg, położna na sali porodowej, personel na oddziale położniczym… W związku z tym nie ma jednej osoby, która byłaby obecna przez cały czas na każdym etapie ciąży i która wspiera wybory kobiety, bez przekonywania do swojego zdania lub przekazywania swoich lęków. Takie sytuacje, jeśli się zdarzają, to są rzadkością.

http://www.doulasofkentuckiana.com

Co może dawać ta ciągłość i czemu ona służy?

Badania dr Marshalla Klausa i dr Johna Kennela, mówią, że:

  • kobiety mające zapewnioną ciągłość opieki (ciąża/poród/połóg) są bardziej zadowolone z tego czasu;
  • obecność przy porodzie wspomaga naturalne procesy porodowe, które powodują większe poczucie kontroli i kompetencji kobiety;
  • zmniejsza się liczba interwencji medycznych (podawanie oksytocyny o 40%),
  • zmniejsza się liczba porodów instrumentalnych (kleszcze o 40%, vacuum, cięcie cesarskie nawet o 50%);
  • rodzące rzadziej korzystają ze znieczulenia lekami, a są bardziej zadowolone z przebiegu porodu (60%);
  • skraca się czas porodów (25%);
  • dzieci mają większą szansę na wyższą punktację w skali Apgar (w 5 minucie po porodzie).

Co robię jako doula?

Udzielam wsparcia emocjonalnego przed porodem, w trakcie, ale też po porodzie, by kobieta czuła się bezpiecznie w nowej sytuacji. Wzmacniam również jej poczucie kompetencji, pokazując skąd czerpać rzetelne informacje z konkretnych dziedzin, gdzie znajdują się odpowiedni specjaliści i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i tym, co potrzebne jest akurat tej konkretnej rodzinie. Najważniejsza rzecz, która z tego wynika – pokazuję drogi, którymi można iść, ale ich nie wybieram i NIE OSĄDZAM wyborów kobiety – jestem i wspieram.

W konkrecie jest to cały wachlarz możliwości, ponieważ każda kobieta jest inna i ma inne potrzeby. Dla jednej będzie to wsparcie w ramach indywidualnej szkoły rodzenia, inna woli się skupić na mentalnym przygotowaniu do porodu i połogu. Kolejna będzie chciała obecności przy porodzie (czy to drogami natury czy podczas cesarskiego cięcia), inna będzie potrzebować, by dobrze pomóc się do tego przygotować osobie towarzyszącej, którą wybrała pośród bliskich osób (tak, uczestniczę także w takich porodach, szanując wszystkie wybory kobiet z którymi współpracuję). Podczas samego porodu mogę przyjechać od razu, gdy poród się zacznie i razem jedziemy do szpitala, innym razem spotykamy się na miejscu. Raz planujemy całą otoczkę porodową – muzyka, świece, kwiaty… innym razem poczucie bezpieczeństwa daje to, że po prostu jestem. Podczas porodu robię bardzo różne rzeczy – od podawania wody, łagodzenie bólu naturalnymi metodami (przeczytaj „Jak łagodzić ból w porodzie?”), po wachlowanie czy zrobienie kilku zdjęć po porodzie. Zachęcam również ojca dziecka, by aktywnie uczestniczył i staram się również zaopiekować nim, ponieważ poród jest wspólnym przeżyciem pary, która rodzi właśnie swoje dziecko.

Moim zadaniem jest uczynić ten moment jak najpięknięszym właśnie dla nich.

Sytuacji i możliwości jest tak dużo, jak kobiet, które rodzą. A przy porodzie kolejnego dziecka wszystko może się zmienić! Ponieważ rodząca jest już inną osobą. Dlatego zawsze spotkania przed porodem obejmują omówienie tego, czego może kobieta potrzebować, czego ode mnie oczekuje oraz kilku możliwych scenariuszy – nawet tych, których nie zakłada (zobacz wpis „Czy można przygotować się do cesarskiego cięcia?”).

Pytań może być wiele, ale na szczęście chętnie umówię się na spotkanie zapoznawcze, na którym będę mogła odpowiedzieć na wątpliwości związane z ewentualną współpracą. Możesz się również zadać je od razu wysyłając maila poprzez zakładkę „kontakt”. Zapraszam również do zakładki „oferta”, gdzie również możesz znaleźć odpowiedzi na kilka pytań.

http://birthwellbirthright.com